Özbekistan Müslümanları Din İşleri İdaresi’nin daveti üzerine Özbekistan’ı ziyaret eden Türkiye’deki üniversitelerin rektörleri, rektör yardımcıları ve ilahiyat profesörlerinden oluşan heyet, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki Özbekistan Milli Üniversitesi ve Buhara şehrindeki Mir Arap Yüksek Medresesi ile iş birliği protokolü imzaladı.

Türk bilim heyeti üyelerinden İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, Özbekistan Milli Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirdiler. Milli Üniversite Rektörü Prof. Dr. Avazcan Marahimov ile yapılan görüşmede iki ülke yükseköğretim kurumları arasında yükseköğretim alanında kapsamlı iş birliğine konuları ele alındı. Özbekistan Milli Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi arasında öğrenci, öğretim elemanı ve personel değişimi, ortak eğitim çalışmaları ile araştırma yürütülmesi ve dil eğitimi yapılmasını amaçlayan protokol imzalandı. Ayrıca Özbekistan Milli Üniversitesi bünyesinde Özbek-Türk ortak fakültesinin açılması konusunda mutabakat sağlandı. İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafındanaçılacak olan Özbek-Türk ortak fakültesinde tarih, sosyoloji, psikoloji, iletişim, ekonomi, film yönetmenliği ve iletişim bölümleri yer alacak. Dersler Özbekistan Milli Üniversitesi  ile Türk üniversitelerinin öğretim üyeleri tarafından verilecek ve bu fakülte mezunları Özbekistan Milli Üniversitesi ve Türkiye’deki ilgili üniversitenin 4 yıllık lisans diplomasını alacak. Bu arada Özbekistan’ın Buhara şehrindeki Mir Arap Yüksek Medresesi ile Türkiye’nin dört üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Buhara’daki Mir Arap Yüksek Medresesi ile Türkiye’nin İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi arasında eğitim alanında iş birliği protokolü imzalandı. Söz konusu protokollerle taraflar arasında öğrenci değişimi, ortak bilimsel araştırma projeleri, öğretim görevlilerinin staj eğitimi, bilgi ve bilimsel materyal değişimi, ortak konferans ve benzeri etkinlikler düzenleme konularında iş birliği öngörülüyor. 20 Nisan’da Türkiye’de İbn Haldun Üniversitesi ile Orta Asya’nın en köklü üniversitelerinden olan Özbekistan Milli Üniversitesi arasında eğitim alanında iş birliği protokolü imzalanmıştı.