27.02.24

Кыргызстандын Эне жана баланы коргоо улуттук борборунун (НЦОМиД)  курамында дарыгерлер, лаборанттар жана медайымдардан турган делегация, Түркиянын Малатья шаарына келди.

Дарыгерлер Кыргызстандын Саламаттыкты сактоо министрлиги. менен Түркиянын “Инону” университетинин ортосундагы келишимдин алкагында окуудан өтүшөт. Бул тууралуу, Кыргызстандын Саламаттыкты сактоо министрлигинин басма сөз кызматы билдирди.

Кызматташтыктын алкагында 8 адамдан турган топ, “Инону” университетинин клиникасында жилик чучугун трансплантациялоо ыкмасын изилдеп, өздөштүрүү менен алектенет. Бул клиниканын адистери органдарды, анын ичинде жилик чучугун алмаштыруу операцияларын жасашат. Операциялар чоңдорго да, балдарга да жасалат.

Балдар медицинасы жана балдар улуттук борборунун онкология бөлүмүнүн башчысы Султан Стамбековдун айтымында, анын кесиптештери Түркияда абдан жылуу кабыл алынган. Малатиядагы билим берүү программасын аяктагандан кийин дарыгерлер Эне жана баланы коргоо улуттук борборуна кайтып келип, ошол эле жерде жилик чучугун алмаштыруу операцияларын жасай алышат.