2022-жылдын 10-январында Казакстандын Л.Н. Гумилев атындагы  Евразия улуттук университетинин докторанты Алкеева Д.С. Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин Борбор Азияны изилдөө борборунда эл аралык илимий стажировка өтүү учурунда “Казакстандагы адам коопсуздугунун заманбап саясий тенденциялары” деген темада илимий семинар берди.

Семинар Казакстандагы адам коопсуздугу боюнча докторанттын илимий изилдөөсүнө арналды.

Эл аралык жана аймактык коопсуздук проблемаларын изилдөөнүн негизги теориялык ыкмаларын кыскача баяндап, докторант коопсуздук концепцияларынын эволюциясына, ошондой эле Казакстандын реалдуулугуна адам коопсуздугун ишке ашырууда дүйнөлүк чет элдик тажрыйбаны ишке ашырууга өзүнүн анализин берди. Баяндамачынын айтымында, Казакстанда жалпысынан коопсуздук көйгөйлөрү, анын ичинде экономикалык, саясий, социалдык жана гуманитардык чакырыктардан улам келип чыккан адам коопсуздугу бир гана Казакстандын аймактык чек аралары менен чектелбестен, эл аралык масштабдагы актуалдуу проблемалар болуп саналат. Маселелердин убагында  чечилбегени кийинчерээк коомдук-саясий стабилдүүлүктүн төмөндөшүнө, жаңы чакырыктардын күчөшүнө жана бүтүндөй Борбордук Азия чөлкөмүндө жаңжалдардын потенциалынын өсүшүнө алып келиши мүмкүн. Өзүнүн баяндамасында спикер бул көйгөйлөрдү жана мүмкүн болгон чечимдерди көрсөтүүгө аракет кылды.

Семинардын соңунда борбордун кызматкерлери жана университеттин окутуучулары изилдөөнүн теориялык жана практикалык актуалдуулугун талкуулап, өз ой-пикирлерин айтып, жаш окумуштууга баалуу сунуштарын беришти.